Powietrzne pompy ciepła – jaki rodzaj wybrać? Pompa split czy monoblokowe pompy ciepła?
Powietrzne pompy ciepła cieszą się stale rosnącą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego - są wydajne, pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych dostaw węgla czy gazu a w porównaniu z gruntową pompą ciepła, są łatwiejsze po prostu w montażu. Brak konieczności kopania przysłowiowej "dziury w ziemi" sprawia, że powietrzną pompę ciepła zamontujemy prawie wszędzie! Jakie są jej rodzaje i który typ najlepiej wybrać? Dziś, jako EcoHvac - certyfikowany instalator pomp ciepła dla woj. Lubelskiego postanowiliśmy odpowiedzieć na część pytań, które najczęściej słyszymy od naszych klientów.
Co to jest powietrzna pompa ciepła i jakie są inne rodzaje pomp ciepła.
Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. Powietrzna pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza i wykorzystuje je do ogrzewania budynku. W zależności od źródła pobieranego ciepła i sposobu instalacji możemy rozróżnić trzy podstawowe typu pomp ciepła:
- pompy ciepła powietrzne – prosty montaż jednostki zewnętrznej na zewnątrz budynków i wewnętrznej, wewnątrz budynku.
- pompy ciepła gruntowe – instalowane w budynku i pobierające ciepło z wnętrza ziemi przy pomocy kolektorów (odwiertów).
- pompy ciepła wodne – instalowane w budynku i potrzebujące do swojego działania dwóch zbiorników wodnych, na przykład czerpnej i zrzutowej studni głębinowej.
Ze względu na łatwość montażu spowodowaną brakiem dodatkowych wymogów w postaci konieczności kopania studni czy odwiertów, to właśnie pompa ciepła powietrzna jest najchętniej wybierana jako główne źródło ogrzewania budynków.
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Powietrzna pompa ciepła z zasady działa w podobny sposób jak każda inna pompa ciepła. Ciepło pobierane jest z zewnątrz budynku poprzez jednostkę zewnętrzną i przy pomocy procesów termodynamicznych rozprowadzane po instalacji grzewczej w budynku. Powietrze, z którego zostało odprowadzone ciepło, jest z kolei wypompowywane przez pompę na zewnątrz budynku. Taki model działania urządzenia pozwala na pracę nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. Urządzenia tego typu mogą pracować w polskim klimacie i zasilać ogrzewanie podłogowe nawet przy temperaturach wynoszących -28°C. Wszystko jest tutaj kwestią odpowiedniego zabezpieczenia instalacji zewnętrznej – dlatego warto wybierać sprawdzone firmy monterskie takie jak EcoHvac.
- jednostka zewnętrzna – służy do pobierania ciepła zewnątrz budynku i z wyglądu przypomina najczęściej zewnętrzną jednostkę klimatyzatora
- jednostka wewnętrzna to “skrzynka” znajdująca się wewnątrz budynku znajduje się w niej sterownik, który zarządza pobieranym ciepłem
Jak ogrzewa dom powietrzna pompa ciepła?
Pobrane przez pompę ciepło z powietrza jest rozprowadzane po instalacji grzewczej w budynku przy pomocy nośnika energii cieplnej. W większości przypadków rolę tego nośnika pełni woda, która rozprowadzana jest poprzez instalację centralnego ogrzewania. Pompa ciepła jest urządzeniem służącym do ogrzewania budynku ale nie tylko – pompy ciepła powietrze woda to urządzenia dwufunkcyjne służące również do ogrzewania wody użytkowej. Na rynku dostępne są pompy ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem na ciepłą wodę – takie jak na przykład Toshiba All in One ze zbiornikiem o pojemności 210 litrów. My jednak ze swojej strony sugerujemy inne rozwiązanie – dołączanie do pompy ciepła zewnętrznego zbiornika na ciepłą wodę o pojemności 300 litrów. Jest to spowodowane tym, że mniejsza ilość wody szybciej traci temperaturę, co z kolei powoduje, że pompa musi się częściej uruchamiać, aby ją podgrzać. Każdy ponowny rozruch pompy skraca jej żywotność oraz wiąże się ze zwiększonym poborem energii celem uruchomienia urządzenia.
Jakie są rodzaje powietrznych pomp ciepła?
Powietrzne pompy ciepła dzielimy na dwa rodzaje – monoblok pompy ciepła i pompy ciepła typu split. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Pompa typu monoblok posiada fabrycznie wykonaną instalację chłodniczą, która łączy obie jednostki – jest ona więc jednoczęściowym urządzeniem. W wypadku pompy ciepła split mamy do czynienia z urządzeniem grzewczym, które należy połączyć instalacją chłodniczą wykonaną przez montera posiadającego specjalne uprawnienia.
Pompa Ciepła monoblok, czy split?
To jaki rodzaj powietrznej pompy ciepła okaże się najbardziej odpowiedni dla danej instalacji grzewczej uzależnione jest od wielu czynników – między innymi od właściwości konstrukcyjnych budynku. Pod względem zasady i sposobu działania pompa typu split nie różni się od pompy monoblokowej.
Powietrzna pompa ciepła wady
Największą wadą w wypadku obu typów pomp ciepła jest ryzyko zamarznięcia nośnika ciepła w instalacji łączącej obie jednostki. Jeśli jednak mamy do czynienia z solidnie wykonaną instalacją chłodniczą to ryzyko zamarznięcia nośnika energii jest znikome. Oba typy pomp powinny być regularnie serwisowane – jednak obowiązek serwisowania dotyczy także pieców gazowych i innych urządzeń grzewczych.
Jeżeli w budynku obecnie zainstalowana jest stara instalacja grzewcza, to za wadę można uznać konieczność wymiany kaloryferów żeliwnych. Pompy ciepła najlepiej współpracują z tak zwanymi niskotemperaturowymi układami ogrzewania – urządzenie więc będzie doskonale współpracować z systemami ogrzewania podłogowego, ściennego i sufitowego oraz z kaloryferami panelowymi.
Powietrzna pompa Ciepła zalety
Pompa ciepła typu monoblok jest łatwiejsza w montażu, a jej układ chłodniczy został fabrycznie wykonany przez producenta. Można więc uznać, że jest to jej zaletą. Jeżeli jednak podejmiesz współpracę z solidną firmą monterską, to nie musisz się przejmować kwestią montażu czy szczelnością instalacji. Jako EcoHvac zajmujemy się montażem zarówno pomp ciepła typu split, jak i monobloków. Tworzone przez nas instalacje chłodnicze są solidnie wykonane i odporne na działanie bardzo niskich temperatur zewnętrznych. Dlatego jak już wspomnieliśmy, najlepiej dobrać określony typ pompy do właściwości konstrukcyjnych budynku.
Żyjemy w czasach wojny ekonomicznej – stale rosnące ceny gazu i węgla potrafią spędzać sen z powiek. Pompa ciepła daje nam niezależność – jest źródłem czystej, przyjaznej dla środowiska energii cieplnej co jest jej niewątpliwą zaletą.
Powietrzna pompa ciepła – Ceny
Jaki jest więc koszt zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od wielu zmiennych dlatego możemy podać jedynie przybliżoną kwotę, która wynosi około 40 tysięcy złotych. W wypadku większych budynków o powierzchni przekraczającej 300 metrów kwadratowych koszt montażu takiej pompy może wynieść około 100 tysięcy złotych. Montaż pompy ciepła toduży wydatek – inwestycja ta jednak zwraca się w postaci niższych rachunków za prąd. Aby rachunki te zwracały się w jak najszybszym tempie, należy zadbać o wydajność energetyczną całego układu.
Dom w którym montowany jest jakikolwiek nowoczesny system ogrzewania, powinien być odpowiednio zabezpieczony przed utratami ciepła – zadbajmy więc o doszczelnienie okien, drzwi, docieplenie ścian i dachu oraz o pozbycie się mostków termicznych. Dobrym rozwiązaniem może być również montaż instalacji fotowoltaicznej, która zasili działanie pompę ciepła tanią energią elektryczną ze słońca. W tym momencie powiedzą Państwo “No oczywiście, ale to przecież kolejny wydatek” – Tak jest to kolejny wydatek, choć raczej nazwalibyśmy go inwestycją na lata i zwiększeniem wartości nieruchomości poprzez poprawę bilansu energetycznego. Dodamy też, że rządowe dotacje z programu Czyste Powietrze, pozwalają na pokrycie 90% tej inwestycji – dlatego warto skorzystać z tej szansy i cieszyć się niezależnością i czystą energią!
Zobacz nasze aktualne realizacje i porozmawiajmy o Twojej inwestycji