Pompa ciepła – rozwiązanie grzewcze przyjazne dla środowiska i portfela
W obliczu stale rosnących cen surowców energetycznych coraz więcej gospodarstw domowych zwraca się w kierunku energii odnawialnej. Korzystanie z jej zasobów daje niezależność – coś niezwykle cennego w dzisiejszych, niespokojnych czasach. Dziś opowiemy nieco więcej o tym, jakie są rodzaje pomp ciepła, jaki jest koszt instalacji pompy ciepła oraz o tym, na co zwrócić uwagę przy montażu tego urządzenia.
Czym jest pompa ciepła
“(…)Pompa ciepła działa na zasadzie podobnej do zasady działania lodówki, z tym że w wypadku pompy ciepła zasada ta jest odwrócona(…)” – głosi maksyma jak mantra powtarzana przez sprzedawców pomp ciepła i która tak naprawdę niewiele wyjaśnia klientowi, ponieważ w niezwykle powierzchowny opisuje zasadę działania tego urządzenia. Jako EcoHvac szanujemy naszych klientów, dlatego chcielibyśmy dokładniej opisać w jaki sposób działa pompa ciepła.
Pompa ciepła pobiera energię cieplną z zewnątrz na kilka różnych sposobów – jest to uzależnione od rodzaju urządzenia. Niezależnie od tego, czy źródłem pobieranego ciepła jest woda (pompa ciepła wodna), ziemia (pompa ciepła gruntowa) czy powietrze (pompa ciepła powietrzna), pompa pobranym z zewnątrz ciepłem nagrzewa nośnik energii cieplnej – nośnikiem tym jest najczęsciej woda, która rozprowadza to ciepło po instalacji grzewczej w budynku.
Rodzaje pomp ciepła
Istnieje kilka podstawowych rodzajów pomp ciepła. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, każdy rodzaj pompy ciepła pobiera energię cieplną w inny sposób. Decyzja o rodzaju pompy ciepła do zastosowania powinna wynikać z naszych możliwości, okoliczność, oczekiwania, poziomu finansowego inwestycji, preferencji własnych, przeprowadzonego wcześniej audytu energetycznego, który będzie zawierać istotne informacje, przydatne przy wdrożeniu nowych rozwiązań niezbędnych do ograniczenia zużycia energii.
- Powietrzna pompa ciepła – czyli pompa ciepła, która pobiera ciepło z zewnątrz budynku. W wypadku tego urządzenia nie ma konieczności przysłowiowego “kopania dziury w ziemi” z tego też powodu urządzenie to jest najchętniej wybierane przez użytkowników. Powietrzne pompy ciepła pobierają ciepło przy pomocy jednostki zewnętrznej – urządzenia zbliżonego wyglądem do jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Wbrew nieprawdziwej, obiegowej opinii pompa powietrzna nadaje się doskonale do pracy w naszej strefie klimatycznej – urządzenia te mogą pracować przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej nawet –28°C. Wszystko to za sprawą wyżej wspomnianej kumulacji ciepła w pompie. Ciepło jest dosłownie “odbierane” z powietrza, natomiast zimne powietrze wydmuchiwane oddawane przez jednostkę zewnętrzną. Dwufunkcyjne pompy ciepła umożliwiają także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej po dołączeniu do nich zbiornika na wodę.
- Gruntowa pompa ciepła – czyli pompa pobierająca ciepło z wnętrza ziemi. Taki rodzaj urządzenia zbiera ciepło przy pomocy kolektora poziomego lub pionowego, czyli kilkudziesięciometrowego odwiertu prowadzącego do dolnego źródła ciepła. Ciepło przekazywane jest do pompy przy pomocy glikolu, który pełni w tym układzie grzewczym rolę dolnego wymiennika ciepła. W tym miejscu warto nadmienić, że pompa gruntowa z założenia służy również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
- Wodna pompa ciepła – czyli pompa ciepła, która do swojego działania potrzebuje dwóch zbiorników wodnych. Mogą być to zbiorniki naturalne lub studnie głębinowe. W wypadku tego rodzaju urządzenia nośnikiem ciepła jest woda. Pompa ciepła poprzez przewody pobiera ciepło ze studni czerpnej i odprowadza z niej ciepło, zimną wodę przekazuje natomiast do studni zrzutowej. Ze względu na ograniczone możliwości instalacji pompy ciepła wodnej, jest to najmniej popularny model urządzenia.
Wszystkie rodzaje pomp ciepła łączy kilka cech wspólnych. Są nimi:
- Ekologia – pompy ciepła są urządzeniami przyjaznymi środowisku.
- Niezależność w wypadku połączenia z instalacją fotowoltaiczną – rosnące ceny surowców energetycznych nie będą już Twoim zmartwieniem. Pompę ciepła możesz zasilić z instalacji fotowoltaicznej, czyli źródła taniej, a w wielu wypadkach darmowej energii elektrycznej. Pompa ciepła przekształci tę energię w energię cieplną!
- Wydajność – systemy ogrzewania domu pompą ciepła uznawane są za jedne z najefektywniejszych instalacji grzewczych.
Cena pompy ciepła – koszt instalacji pompy ciepła w 2022 roku
Ile kosztuje pompa ciepła wraz z montażem? Na to pytanie niestety nie ma prostej odpowiedzi ponieważ kwota ta uzależniona jest od wielu czynników. Przyjmuje się, że za montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym trzeba zapłacić kwotę w przedziale 35 – 50 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć regularne przeglądy i serwis. W wypadku budynków o powierzchni wynoszącej 300 m2 kwota ta może wzrosnąć nawet do 100 tysięcy złotych. Nie ma co ukrywać, montaż pompy ciepła to spory wydatek, jednak również opłacalna inwestycja. Koszt montażu pompy ciepła jest także uzależniony od tego, jaka aktualnie instalacja grzewcza znajduje się w budynku – ewentualnie pewne jej elementy trzeba będzie wymienić, celem osiągnięcia jak najwyższej wydajności urządzenia.
Wydajność pompy ciepła na – co zwrócić uwagę?
Planujesz zamontować pompę ciepła w budynku? Oto kilka zmiennych, które warto wziąć pod uwagę, aby zoptymalizować koszt montażu pompy ciepła i osiągnąć najwyższą wydajność urządzenia – odpowiednie ich dostosowanie pozwoli Ci znacząco obniżyć roczny koszt ogrzewania!
Czynniki lokalizacyjne budynku – gruntowa pompa ciepła pozwala na podgrzewanie wody użytkowej, nie zawsze jednak montaż tego typu urządzenia jest opłacalny w danej lokalizacji. Czasem może się okazać, że dużo tańszym rozwiązaniem będzie montaż powietrznej pompy z podgrzewaczem wody użytkowej. Pompa powietrze woda do instalacji nie wymaga wykonywania żadnych odwiertów, co jest jej niewątpliwą zaletą. Minusem jednak jest nieco niższa – w porównaniu z pompą gruntową – wydajność urządzenia.
Rodzaj aktualnie zamontowanej instalacji grzewczej w budynku – pompy ciepła stworzono z myślą o tak zwanych instalacjach niskotemperaturowych. Nie oznacza to bynajmniej, że pompa ciepła ogrzeje mieszkanie do niższej temperatury niż na przykład, system centralnego ogrzewania. Kluczem jest tutaj rodzaj grzejników. Urządzenie będzie dobrze współpracować ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym. Może także współpracować z kaloryferami, jednak muszą być to kaloryfery płytowe czy inaczej panelowe – na pewno nie sprawdzą się kaloryfery żeliwne. Jeżeli więc aktualnie posiadamy ten rodzaj kaloryferów, to musimy się liczyć z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z wymianą.
Czy posiadasz instalację fotowoltaiczną? Dostęp do taniej energii elektrycznej zapewniony przez instalację PV umożliwia amortyzację kosztów energii elektrycznej pobieranej przez pompę ciepła. W praktyce otwiera to przed nami drogę do darmowej lub bardzo taniej energii cieplnej. Może więc warto rozważyć jednoczesny montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z pompą ciepła?
Skorzystaj z rządowego programu Czyste Powietrze i popraw w ten sposób aktualny bilans energetyczny budynku! Nawet najnowocześniejszy system ogrzewania domu nie spełni swojej roli w słabo docieplonym obiekcie. Wraz z montażem pompy ciepła warto więc zadbać o doszczelnienie okien i drzwi, a także usunięcie mostków termicznych. Oczywiście, wiąże się to z kolejnymi kosztami, jednak możesz je znacząco obniżyć dzięki skorzystaniu z państwowego programu wsparcia Czyste Powietrze. Wypłacana z góry dotacja przewidziana w programie pozwoli na pokrycie nawet 90% inwestycji z funduszy rządowych. Warto mieć również na uwadze, że program ten może także pokryć koszt wymiany wspomnianych już kaloryferów. Nawet jeżeli nie zdecydujesz się skorzystać z tego programu to montaż pompy i poprawa bilansu energetycznego budynku jest w dalszym ciągu dobrą inwestycją – która zwróci się w postaci niższych rachunków.
Najlepsi producenci pomp ciepła 2022
Którzy producenci pomp ciepła okażą się najlepsi w 2022 roku? Na tą chwilę ciężko powiedzieć, jednak dane z roku 2021 oraz z I kwartału roku bieżącego jasno wskazują, że jako EcoHvac współpracujemy z wszystkimi czołowymi producentami pomp ciepła działającymi na rynku europejskim. Są to firmy takie jak Templari, ecoForest czy Toshiba – jesteśmy dumni że możemy oferować pompy ciepła właśnie tych marek.
więcej informacji Program czyste powietrze na rok 2022