Dom z pompą ciepła – zaplanuj go już na etapie projektu
Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem grzewczym, dzięki któremu ogrzejemy dom niskim kosztem i bez wywierania negatywnego wpływu na stan naszego środowiska. Prawie każdy nowoczesny projekt domu z założenia jako jedną z opcji przewiduje montaż systemu ogrzewania z pompą ciepła. Jaki rodzaj instalacji grzewczej będzie najbardziej kompatybilny w pracy ze wspomnianą pompą? Jakie miejsce instalacji jednostki wewnętrznej i zewnętrznej wybrać najlepiej? Czym jest zapotrzebowanie cieplne i jak dostosować moc pompy ciepła do indywidualnych potrzeb i parametrów technicznych budynku? Te pytania można dwoić i troić, a mając tego świadomość, chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej o tym, na co zwrócić uwagę przy planowaniu domu jednorodzinnego. Jeżeli więc jesteś właśnie na etapie wyboru projektu domu, to niniejszy artykuł jest właśnie dla Ciebie – zapraszamy do lektury!
Projekt domu z pompą ciepła – to łatwy montaż i brak dodatkowych kosztów
“Faktycznie, ogrzewanie domu jednorodzinnego pompą ciepła jest tańsze w porównaniu z innymi rozwiązaniami grzewczymi, jednak przeraża mnie koszt, jaki muszę ponieść w związku z jej instalacją.” – te i podobne zdania często słyszymy od naszych Klientów. Przede wszystkim, koszt związany z montażem wcale musi być wysoki, o ile odpowiednio dopasujemy rodzaj pompy ciepła do parametrów technicznych danego obiektu – jest to jednak temat na osobny artykuł, a tym chcielibyśmy się skupić na dopiero planowanych budynkach.
Czas planowania i budowy domu to dla większości z nas okres związany z biegiem – planowaniem, dopełnianiem formalności, gaszeniem przysłowiowych “pożarów” i oczywiście wydatkami. Pod tym względem, wybór pompy ciepła jako urządzenia grzewczego w planowanym domu, już na samym starcie deklasuje konkurencyjne systemy ogrzewania – w jaki sposób? Już tłumaczymy!
- Nie musisz poświęcać czasu na dopełnianie formalności z operatorem gazowym ani wykonywać drogich przyłączy gazowych.
- Jeżeli nie zdecydujesz się na posiadanie kominka, to nie musisz budować przewodu kominowego.
- Ekspert Eco HVAC poprowadzi Cię przez całą drogę od doboru rodzaju i mocy pompy ciepła, aż po jej montaż w budynku.
Montaż pompy ciepła na etapie budowania domu jest również tańszy, w porównaniu z jej późniejszą instalacją, ponieważ możemy na bieżąco dostosować parametry konstrukcyjne budynku, zamiast później je modyfikować. Jest również po prostu wygodniejszy – montaż pompy ciepła w zamieszkanym domu – podobnie jak wszystkie inne prace remontowe – potrafi być uciążliwy dla domowników.
Pomieszczenie pod montaż pompy ciepła – jakie parametry powinno spełniać?
Gdzie najlepiej umieścić pompę ciepła? Wbrew pozorom na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Jako punkt wyjściowy obierzmy pomieszczenie położone na parterze lub kondygnacji podziemnej – pompy ciepła montujemy na przykład w kotłowni, piwnicy czy garażu. Pomieszczenie musi mieć przyłącza wody – na etapie ich planowania zastanów się, czy obok nie chciałabyś zamontować również pralki albo kranu pod węża ogrodowego. Teraz kwestia przestrzeni – powierzchnia zabudowy, jaką zajmuje pompa ciepła to około 0,4-0,6 m2, weź jednak pod uwagę, że jeżeli chcesz, aby pompa służyła również do przygotowania ciepłej wody użytkowej to potrzebne dodatkowe miejsce na wymiennik cieplej wody użytkowej (zasobnik c.w.u). Należy też uwzględnić zasilanie energią elektryczną wszystkich urządzeń oraz przewidzieć odpowiednią odległość pomiędzy nimi – co zapewni wygodny dostęp oraz swobodny przepływ powietrza.
Jaki rodzaj pompy ciepła najlepiej zamontować w nowym budynku?
Każdy rodzaj pompy ma nieco inną specyfikację techniczną. Dlatego poniżej opiszemy w skrócie najważniejsze parametry dla każdego najpopularniejszego rodzaju pompy ciepła. Znajomość tych parametrów pozwoli lepiej dostosować konstrukcję budynku jeszcze na etapie projektu domu. Szerszy opis zasady działania każdego z typu pompy ciepła opisaliśmy już w naszych poprzednich artykułach – zapraszamy do lektury!
Odwiert pod gruntową pompę ciepła
Gruntowa pompa ciepła cieplną energię odnawialną pobiera z wnętrza ziemi. Układ hydrauliczny takiej pompy jest złożony – jej montaż wymaga wykonania odwiertu (o głębokości od kilkudziesięciu do stu metrów). W tym wypadku w grunt zostaje wmontowana rura, w której krąży czynnik chłodniczy, którego temperatura wzrasta i zasila instalację grzewczą w budynku.
Gdzie umieścić pompę ciepła – miejsce na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną powietrznej pompy
Dwie główne zalety pompy ciepła powietrznej to brak konieczności wykonywania odwiertu i dużo niższy koszt montażu. Każda powietrzna pompa ciepła ma dwie główne części:
- Jednostka zewnętrzna to część urządzenia, którą możemy powiesić na ścianie zewnętrznej budynku (jej waga to około 200 kg, minimalna wysokość podwieszenia to 30 cm – sprawdź wcześniej specyfikację techniczną i projekt pompy ciepła, którą jesteś zainteresowany). Znajduje się w niej wiatrak zbierający ciepło z powietrza i zasilający nim czynnik chłodniczy.
- Jednostka wewnętrzna to część, w której znajduje się sprężarka sprężająca czynnik chłodniczy. Wskutek tego działania wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura, a generowane ciepło zostaje przekazane dalej do instalacji grzewczej w budynku.
Pompa powietrzna ma dwie odmiany, co również należy wziąć pod uwagę przy planowaniu domu z pompą ciepła. Poniżej w skrócie opiszemy każdą z nich:
Powietrzna pompa ciepła typu split
W tym wypadku jednostka zewnętrzna i wewnętrzna nie są ze sobą połączone. Oznacza to, że po stronie montera leży wykonanie instalacji chłodniczej (jej szczelność musi być objęta gwarancją!). Zaletą tego rodzaju pomp jest większa dowolność w kwestii rozmieszczenia poszczególnych jednostek.
Powietrzna pompa ciepła typu monoblok
Monobloki to jednoczęściowe urządzenia. W tym wypadku instalacja została wykonana przez producenta, co można uznać za zaletę lub wadę. Klienci chwalą sobie solidność wykonania i bezawaryjność tychże urządzeń, z drugiej strony jednak jesteśmy ograniczeni w kwestii rozmieszczenia jednostek, które muszą się znajdować po przeciwnych stronach jednej ściany.
Termoizolacja domu = sprawność pompy ciepła
Odpowiednio wykonana termoizolacja budynku ma bezpośredni wpływ na zapotrzebowanie energetyczne obiektu. Wyrażamy je w kilowatogodzinach (kWh) i na jego podstawie dopasowujemy moc urządzeń grzewczych – w tym wypadku pompy. Temat ten poruszyliśmy szerzej, w artykule o dopasowywaniu mocy pompy ciepła do metrażu domu. Nie ulega jednak wątpliwości, że prawidłowo wykonana izolacja budynku ma bezpośrednie przełożenie na zużycie energii w budynku. Mamy tu na myśli nie tylko energię cieplną, lecz również energię elektryczną, która potrzebna jest do zasilania urządzeń grzewczych. Dlatego budownictwo energooszczędne po prostu się opłaca!
Dom z pompą ciepła – buduj energooszczędnie
Dom energooszczędny to taki, w którym zastosowano rozwiązania konstrukcyjne maksymalnie obniżające straty ciepła oraz zamontowano grzewcze instalacje energooszczędne. Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, zaraz odczarujemy powyższe zdanie! Energooszczędne wykonanie domu polega na budowie z dbałością o detale takie jak:
- Regulacja i uszczelnienie drzwi i okien.
- Izolacja dachu przy wykorzystaniu materiałów takich jak np. : wełna mineralna czy polistyren ekstrudowany.
- Zastosowanie rozwiązań takich jak montaż folii paroizolacyjnej od strony poddasza, dzięki czemu zminimalizujemy przenikanie skraplającej się pary wodnej w połać dachu.
- Docieplenie ścian.
- Dobór urządzenia grzewczego charakteryzującego się wysokim stosunkiem efektywności do poboru energii.
W tym miejscu chcielibyśmy dodać, że do budowy takiego domu potrzebna jest również sprawdzona ekipa budowlana – zastosowanie nawet najlepszych materiałów i rozwiązań nie przyniesie zamierzonego efektu, przy niedbałym wykonaniu domu z pompą ciepła i nie tylko 🙂 Dobór ekipy budowlanej pozostawiamy po Państwa stronie, a my przejdziemy teraz do kwestii doboru komponentów instalacji grzewczej dla pompy ciepła.
Instalacja grzewcza – niskotemperaturowa do pompy ciepła
Pompa ciepła jest urządzeniem przystosowaną do pracy z instalacją niskotemperaturową. Oznacza to, że stary grzejnik żeliwny nie będzie z nią dobrze współpracował a emitery ciepła kompatybilne z tym urządzeniem to:
- ogrzewanie podłogowe,
- ogrzewanie ścienne,
- grzejniki niskotemperaturowe.
Czy zwróciłeś kiedyś uwagę na pomieszczenia, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe lub ścienne? Czyste ściany bez podwieszonych kaloryferów to dużo więcej przestrzeni i możliwości aranżacji pomieszczenia!
Ogrzewanie budynku pompą ciepła – projekty domów. Gdzie znajdę gotowe projekty domów z pompą ciepła?
Projekty domów z pompą ciepła kupisz przez internet, na przykład na jednym z popularnych portali aukcyjnych. Warto przed zakupem zobaczyć wersję demonstracyjną takiego domu, aby nie kupować przysłowiowego “kota w worku”. Osoby, którym zależy na pełnym dostosowaniu projektu do wymagań, powinny opracować taki projekt wraz z architektem, który to we współpracy z ekspertem Eco HVAC rozplanuje w nim instalację grzewczą.