Czy pompa ciepła powietrze – powietrze do domu na zgłoszenie do 70m2 to dobry wybór?
Zmiany prawa budowlanego przeprowadzone w ubiegłym roku zakładają, że każdy Polak bez pozwolenia może postawić dom jednorodzinny o powierzchni nieprzekraczającej 70 metrów kwadratowych. Nowelizacja przepisów poskutkowała rosnącym zainteresowaniem pompami ciepła o mocy grzewczej wystarczającej dla zasilenia w energię cieplną obiektu o takim metrażu. Jaka pompę ciepła zastosować w domu na zgłoszenie? Na jakie parametry konstrukcyjne takiego obiektu zwrócić uwagę przy doborze pompy ciepła? Sprawdźmy!
Dom jednorodzinny bez pozwolenia, dom jednorodzinny na zgłoszenie – o co chodzi?
Obecnie panujące przepisy prawa budowlanego pozwalają na budowę domów w ramach uproszczonej procedury – formalności zostają ograniczone do minimum polegającego na zgłoszeniu dla właściwego dla danej działki organu administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej starosty). Rozpoczęcie budowy takich obiektów nie wymaga więc uzyskania pozwolenia na budowę. Wspomniane przepisy dotyczą budynków o powierzchni do 70 metrów kwadratowych (do 2021 obowiązywały one dla obiektów budowlanych o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych). O czym należy pamiętać, jeżeli zależy nam na budowie takiego obiektu?
- na działce o powierzchni 500 m2 może powstać maksymalnie jeden taki budynek,
- budowa obiektu we wspomnianych warunkach zabudowy musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
- maksymalna, obecnie dozwolona powierzchnia zabudowy dla takiego obiektu wynosi 70 m2 – jest to jednak powierzchnia użytkowa, w praktyce w takich domkach tworzy się antresolę z użytkowym poddaszem, co pozwala zwiększyć rzeczywisty metraż nawet do ok. 90 m2.
Jeżeli już mowa o antresoli, to zwróćmy uwagę na ważny aspekt konstrukcyjny takiego rozwiązania – antresola zwiększa kubaturę pomieszczenia. Duże, wolne przestrzenie są trudniejsze do dogrzania ze względu na swoją większą objętość (kubaturę). Kolejna sprawa to to, że lżejsze, ciepłe powietrze zbiera się u góry, natomiast zimne opada w dolne części pomieszczenia. Tak więc, w wypadku pomieszczeń typu open space z wysokim sufitem i antresolą trudniej będzie zachować komfort termiczny.
Powietrzna pompa ciepła – wydajność w odniesieniu do domku na zgłoszenie. Drewniany, murowany a może modułowy? Z czego powinien być wykonany taki domek?
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na budowę domu z pustaków, drewna, czy z blaszanych modułów, kluczowe zawsze będzie zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej takiego budynku, aby uniknąć tak zwanych strat ciepła. “Straty ciepła” to w największym uproszczeniu punkty konstrukcyjne obiektu, przez które może uciekać ciepło – uciekające ciepło to nie tylko niższy komfort użytkowania takiego budynku, ale również częstsze uruchamianie się urządzenia grzewczego. Zwróćmy więc uwagę nie tylko na ekonomię dogrzewania budynku, lecz również na ekonomię eksploatacji urządzenia grzewczego – oba te cele osiągniesz w ten sam sposób, czyli dbając o odpowiednią termoizolację dachu i ścian (powinna być ona wykonana wełną lub styropianem o grubości minimalnej 10 cm) oraz doszczelnienie okien i drzwi.
Wyżej wymienione parametry konstrukcyjne przekładają się w dużej mierze na tak zwane zapotrzebowanie na ciepło budynku (Q) wyrażane w Watach na metr kwadratowy. W wypadku nowo powstających obiektów informację o Q powinniśmy otrzymać w dokumentacji technicznej budynku. Jeżeli nie posiadamy wiedzy na temat Q dla danego budynku, to możemy także skontaktować się z ekspertem Eco HVAC, celem dokonania odpowiedniej kalkulacji. Dodamy, że w nowych budynkach całorocznych Q wynosi zazwyczaj około 80W/m2.
Kiedy znamy już ten parametr, to możemy zastanowić się nad tym, jaki system ogrzewania wybrać – naszym zdaniem, powietrzna pompa ciepła sprawdzi się idealnie w wypadku niewielkiego domu. Jest wydajna i efektywna, dzięki czemu niskim kosztem jesteśmy w stanie utrzymać optymalną temperaturę pokojową. Jeżeli zdecydujemy się na podłączenie pompy ciepła, to kluczowe jest dostosowanie jej mocy do powierzchni zabudowy oraz zapotrzebowania na ciepło danego budynku.
Sprawność pompy ciepła powietrze – powietrze w domu na zgłoszenie do 35m2/do 50m2/do 70m2. Jaka pompa ciepła sprawdzi się w moim domu?
Kiedy poznamy już całkowite zapotrzebowanie na ciepło(Q) dla naszego domu na zgłoszenie, to kolejnym krokiem jest dobór pompy ciepła poprzez obliczenie jej mocy grzewczej. Obliczenie to wykonujemy przy pomocy wzoru: Q*metraż obiektu = moc pompy ciepła. Tak więc, przy założeniu, że jest to nowy dom o typowym dla tego rodzaju obiektów zapotrzebowaniu ciepło (ok. 80W/m2), to w wypadku:
- domu na zgłoszenie o powierzchni 35 m2 – 35 x 80 = 2,8 kW
- domu na zgłoszenie o powierzchni 50 m2 – 50 x 80 = 4 kW
- domu na zgłoszenie o powierzchni 70 m2 – 70 x 80 = 5,6 kW
Dostępne rodzaje pomp zasilanych powietrzem
Rozróżniamy kilka rodzajów powietrznych pomp ciepła:
- Pompa ciepła powietrze-powietrze, czyli pompa ciepła służąca wyłącznie do zasilania instalacji grzewczej w budynku.
- Pompa ciepła powietrze-woda, czyli rozbudowany wariant powietrznej pompy ciepła. Taką pompą ciepła możemy nie tylko zasilać instalację grzewczą w budynku, ale również ogrzewać wodę użytkową. Tego rodzaju pompa potrzebuje zasobnika (wymiennika) c.w.u., czyli zbiornika na wodę, w którym jest ona podgrzewana, a następnie przekazywana do kranów w budynku. Na rynku istnieją również powietrzne pompy ciepła ze wbudowanym zasobnikiem.
- Pompa ciepła termodynamiczna, służąca wyłącznie do podgrzewania wody. Taki jednojednostkowy system ogrzewania wody użytkowej posiada wbudowany zasobnik c.w.u.. Urządzenie wykorzystuje powietrze wewnętrzne i izoluje z niego ciepło, którym ogrzewa wodę w zasobniku. Jeżeli zdecydujemy się na taki rodzaj pompy, to nasz dom powinien posiadać dodatkowe źródło ciepła w postaci pieca gazowego lub na paliwo stałe, pompy powietrznej lub kominka.
Koszt instalacji i późniejsze użytkowanie pompy ciepła typu powietrze – powietrze dla domu całorocznego z poddaszem i bez
Koszt instalacji pompy ciepła w domu jednorodzinnym jest uzależniony od wielu czynników. Ponieważ szanujemy naszych Klientów, to nie przedstawimy w tym miejscu konkretnych cen, a napiszemy, od jakich zmiennych uzależniona jest wycena:
- od specyfiki konstrukcyjnej budynku,
- od rodzaju zastosowanej powietrznej pompy ciepła (o czym powyżej),
- od tego, czy pompa ciepła typu powietrze ma także ogrzewać wodę użytkową.
W każdym wypadku montaż pompy ciepła najlepiej zaplanować jeszcze na etapie budowy domu. Podłączenie pompy w starym budynku jest także możliwe, jednak może to wymagać pewnych modyfikacji takich jak instalacja ogrzewania podłogowego lub nowoczesnych grzejników niskotemperaturowych zamiast starych, żeliwnych kaloryferów.
Na koniec warto wspomnieć, że każdy rodzaj pompy ciepła korzysta z OZE – darmowych, odnawialnych źródeł energii, w tym wypadku z ciepła otrzymywanego z powietrza. Jest to niewątpliwym atutem w dobie stale rosnących cen gazu ziemnego, węgla i innych surowców energetycznych.