Termodynamiczna pompa ciepła – Czym jest termodynamiczny ogrzewacz wody z pompą ciepła?
Stale rosnące kwoty na rachunkach za ogrzewanie sprawiają, że ludzie coraz śmielej spoglądają w kierunku źródeł ogrzewania wykorzystujących OZE. Pompa ciepła jeszcze dekadę temu uznawana była za ekscentryczną ciekawostkę, natomiast dziś nikogo raczej nie dziwi ogrzewanie domu przy użyciu tego urządzenia. Jest to korzystne dla portfela i środowiska naturalnego rozwiązanie grzewcze, spotykane tak często, jak widok dachu z ogniwami fotowoltaicznymi. Kolejnym krokiem w kierunku ekologicznej (i ekonomicznej) rewolucji, jest ogrzewanie wody użytkowej przy użyciu ciepła otoczenia. Cel ten uzyskamy, używając urządzeń grzewczych takich jak termodynamiczny ogrzewacz wody z pompą ciepła.
Co to jest termodynamiczny podgrzewacz wody z pompą ciepła
Termodynamiczny ogrzewacz wody z pompą ciepła (lub po prostu podgrzewacz termodynamiczny) to urządzenie służące do ogrzewania wody użytkowej. Ogrzewacze termodynamiczne wykorzystują ciepło powietrza znajdującego się w ich otoczeniu. Dlatego, jeżeli planujesz instalację takiego urządzenia grzewczego, to najlepiej wygospodarować dla niego miejsce w kotłowni, pralni, garażu lub w innym pomieszczeniu, w którym stale pracują urządzenia generujące dużą ilość ciepła.
Jak działa podgrzewacz termodynamiczny
Jak pracuje ogrzewacz termodynamiczny? Jak w jego wypadku działa termodynamika? Postaramy się to objaśnić w jak najprostszy sposób. Cykl termodynamiczny w wypadku tego urządzenia przebiega następująco – w jego wnętrzu krąży ciekły czynnik chłodniczy, który przechodzi przez parownik, w którym to z kolei zostaje odparowany, przejmując ciepło z otoczenia. No dobrze, ale przecież temperatura pomieszczenia nie jest równa temperaturze ciepłej wody użytkowej (dla której przyjmuje się wartość w przedziale 55 – 60°C i koryguje się poprzez zakres regulacji temperatury wody). Dlatego właśnie czynnik chłodniczy zostaje sprężony przez sprężarkę podgrzewacza, a jego temperatura wzrasta. Sprężony czynnik zostaje przekazany dalej do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do wody zgromadzonej w zbiorniku. I to tyle. Cykl się zamyka i następnie powtarza.
Czym różni się ogrzewacz termodynamiczny od klasycznego ogrzewacza elektrycznego
Dosłownie wszystkim – jedyne cechy wspólne są takie, że oba te urządzenia zaopatrują dom w ciepłą wodę. Elektryczny ogrzewacz wody działa na podobnej zasadzie co dzbanek elektryczny. Wewnątrz tego urządzenia znajduje się grzałka, która podgrzewa wodę. Ciepło w tym wypadku jest generowane z energii elektrycznej, a nie z otoczenia, dlatego ogrzewacze termodynamiczne są dużo korzystniejszym dla portfela rozwiązaniem.
Czym różni się tradycyjna pompa ciepła od ogrzewacza termodynamicznego z wbudowaną pompą ciepła
Termodynamiczny ogrzewacz wody z pompą ciepła służy do ogrzewania wody użytkowej, natomiast głównym zadaniem urządzenia grzewczego, jakim jest pompa ciepła, jest zasilanie energią cieplną instalacji grzewczej w budynku. Ponadto, jeżeli zależy nam na tym, aby pompa ciepła ogrzewała również wodę użytkową, to należy do niej dołączyć tak zwany zbiornik (zasobnik) c.w.u. w którym zbiera się i stale podgrzewa ciepła woda. Jego pojemność powinna być dopasowana do zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego.
Ogrzewacz termodynamiczny – pompa ciepła do podgrzewania wody użytkowej
Mimo wszystko istnieje kilka cech wspólnych dla obu tych urządzeń grzewczych. Podobnie jak powietrzne pompy ciepła, tak i ogrzewacze termodynamiczne wykorzystują ciepło otaczającego powietrza. Oba urządzenia bazują na procesie wymiany ciepła. Sprężają czynnik chłodniczy, co podnosi jego temperaturę i generuje ciepło, nawet jeżeli w skali doby temperatura pomieszczenia (termodynamiczny ogrzewacz wody) lub zewnętrzna (pompa ciepła) stoi w miejscu lub nawet spada.
Instalacja ogrzewacza termodynamicznego – wymagania
Jak już wspomnieliśmy, termodynamiczny ogrzewacz wody najlepiej umieścić w pobliżu urządzeń generujących ciepło. Wymagane jest również przyłącze instalacji wodnej w danym pomieszczeniu. Naszym zdaniem najlepszym miejscem na instalację tego urządzenia jest na przykład pralnia lub kotłownia.
Ile można oszczędzić na podgrzewaczu termodynamicznym w skali roku?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi ze względu na:
- stale rosnące ceny konwencjonalnych surowców energetycznych (węgla, gazu, oleju opałowego),
- zróżnicowane zapotrzebowanie na energię cieplną oraz zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.
Praktyka pokazuje, że dzięki montażowi ogrzewacza termodynamicznego nasi klienci oszczędzają od 10 do 15 % środków przeznaczanych na podgrzewanie wody użytkowej. Oszczędność energii elektrycznej w porównaniu z ogrzewaczami elektrycznymi z grzałką jest widoczna na każdym rachunku.
Wydajność ogrzewacza wyposażonego w pompę ciepła
Termodynamiczny ogrzewacz wody wykorzystuje minimalne ilości energii elektrycznej, a z drugiej strony z łatwością pokrywa zapotrzebowanie na ciepłą wodę nawet dużej rodziny. Współczynnik efektywności podgrzewacza ogrzewającego wodę użytkową zewnętrznymi źródłami ciepła jest dużo wyższy niż w wypadku klasycznego ogrzewacza elektrycznego o tej samej pojemności.